Jak dobrze zaprojektować kolumbarium w otoczeniu natury? Udostępnij mieszkańcom przestrzeń, którą docenią. Przeczytaj, jak stworzyć wyjątkowe miejsce spoczynku zmarłych.
Jak wyglądają Kolumbaria?
Są to budynki w kształcie prostopadłościanu lub czasem jest to kopulasta budowla cmentarna, które pełni funkcję grobowca. Zazwyczaj kolumbaria buduje się na cmentarzach lub w pobliżu ogrodów kremacyjnych. Głównym celem projektowania kolumbarium jest stworzenie godnego i wyjątkowego miejsca upamiętnienia i pochówku skremowanych zmarłych.
Co jest ważne w projektowaniu kolumbariów?
Kolumbarium jest wyjątkowymi miejscem, dlatego wymaga indywidualnego podejścia. Projekt powinien odzwierciedlić jego charakterystykę: położenie, rodzaj gleb, uwarunkowania hydrogeologiczne, szczególne elementy krajobrazu i inne obiekty architektoniczne, które znajdują się w pobliżu. Podczas planowania prac projektowych należy również wziąć pod uwagę region i różnice klimatyczne oraz kulturowe.Wszystkie wymienione aspekty projektowania, powinny znaleźć odzwierciedlenie w dobraniu odpowiednich materiałów budowlanych, styl, form i symboli, które odzwierciedlają historię i kulturę regionu. Każdy Samorząd, który decyduje się na stworzenie kolumbarium, powinien pamiętać, że osiągnie sukces tylko wtedy, gdy zapewni użytkownikom poczucie komfortu. Szczególnie ważne są takie elementy jak: prywatność i bezpieczeństwo.
Jakie są istotne fazy projektowania kolumbarium?
Na samym początku projektowania kolumbarium należy ustalić plan generalny, który będzie zawierał: granice projektu, nakład inwestycyjny, terminarz prac – robót ziemnych, określi strategię zagospodarowania terenu oraz krajobrazu. Warto mieć na uwadze, aby stworzyć kolumbarium, tak by było ono trwałe, ponadczasowe i wpisywało się w współczesne trendy projektowe. Bardzo ważne jest by kolumbaria komponowały się z roślinnością i posiadały miejsce do zadumy oraz rozmowy ze zmarłym np. ławeczki, strumyki czy inne formy przyrodnicze. Niska jakość lub nieprofesjonalne wykonanie, będą miały negatywny wpływ na zadowolenie użytkowników.
Obowiązujące regulacje prawne
Dokument, w którym dokładnie określono zasady chowania zmarłych został ustanowiony w 1959 roku i nie doczekał się jeszcze aktualizacji. Wiele Samorządów apeluje do Ministerstwa Zdrowia, by ją znowelizować. Warto dodać, że planowane są zmiany w ustawie, nad którymi pracuje Główny Inspektor Sanitarny. Według Samorządów ustawa zawiera nieaktualne przepisy i brakuje w niej regulacji dotyczących budowania kolumbariów. Nie ma podstaw i logicznego uzasadnienia, by te same przepisy stosować do grobów tradycyjnych i kolumbariów. Szczątki ludzkie powstałe ze spopielenia zwłok nie są zanieczyszczone i nie stanowią zagrożenia biologicznego, dlatego powinny powstać odrębne regulacje.
Jakie korzyści płyną z budowania kolumbariów?
Zdecydowanie kolumbaria są bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem dla włodarzy miast oraz Proboszczów. Obecnie borykają się oni z bardzo poważnym problem – na cmentarzach zaczyna brakować miejsc na nowe groby. Dodatkowo, bardzo trudno znaleźć atrakcyjny teren pod zbudowanie nowego cmentarza, które notabene jest bardzo kosztowne. Kolejnymi przeszkodami są: wzrastające ceny nieruchomości gruntowych, uzyskiwanie pozwoleń administracyjno-prawnych. Często budowa nowego cmentarza budzi negatywne emocje i sprzeciw społeczny. Kolumbaria pozwalają Samorządom mieć większy wpływ na to jak będzie wyglądał cmentarz, obecnie każdy mieszkaniec może wybrać pomnik, według własnego uznania i gustu.
Tych kilka użytecznych rozwiązań, które opisaliśmy, pozwolą zaprojektować wyjątkowe kolumbarium. Przed realizatorami stoją nie lada wyzwania, głównie związane z brakiem odpowiednich wytycznych lub niejasnością przepisów prawnych w Polsce. Jednak trud jest warty zachodu. Zdecydowanie praca przyniesie dużo satysfakcji oraz mieszkańcy ją docenią. Należy pamiętać, że kwestia pochówku dotyczy każdego – niezależnie od wyznania czy poglądów politycznych.