Dla ParafiiIntencjonetKwestonet

Płatności elektroniczne w kościele

Nowoczesne_formy_opłacenia_ofiary_intencji_mszalnej_czy_przekazania_datku

Coraz częściej na polskich parafiach Księża używają innych sposoby płatności niż gotówkowe. Powoli proponują swoim wiernym inne metody opłacenia ofiary, intencji mszalnej czy przekazania datku podczas mszy, co  jest bardzo korzystne i pozytywnie odbierane przez społeczeństwo.

Pierwszym krokiem w kierunku wprowadzenia innych, nowoczesnych form przekazywania pieniędzy, było użycie w polskich kościołach terminali płatniczych.  W ramach projektu “Polska Bezgotówkowa” ok. 200 terminali zostało zainstalowanych w kościołach w całym kraju. Wprowadzenie terminali płatniczy staje się koniecznością, dlatego ich wprowadzenie to bardzo dobry krok księży w stronę wiernych. Z badań wynika, że Polacy posiadają ponad 42 miliony kart płatniczych i coraz częściej nie mają przy sobie gotówki uczestnicząc w mszy świętej lub mają ograniczoną ilość. Dlatego, jeśli chcą przekazać wyższą ofiarę, to nie mogą tego uczynić. Co więcej? Z rośnie zaufanie polaków do wykonywania płatności elektronicznych, również u osób starszych odnotowano taką tendencję.

Dlaczego warto zaproponować swoim wiernym płatności elektroniczne?

Warto zaproponować także swoim parafianom inne udogodnienia, które płyną z rozwoju technologii i umożliwiają lepszą komunikację z wiernymi. W tym artykule omówimy inne formy płatności elektronicznych, które możemy zaproponować wiernym, którzy chcą opłacić zamówioną mszę (INTENCJONET) lub przekazać ofiarę na cele kościoła (KWESTONET). Warto wiedzieć, że program INTENCJONET pozwala Księdzu wystawić wolne intencje mszalne na stronie parafii lub/i na wyszukiwarce Grobonet. Za pomocą indywidualnego systemu, Księża umożliwiają swoim wiernym zamówienie wolnej intencji mszalnej oraz opłacenie jej przez Internet. Możliwe są różne formy e-płatności. Jednak dlaczego są one skuteczniejsze niż wykonanie tradycyjnego przelewu bankowego? Księdza parafianie są uczestnikami rynku, który przeszedł transformację. Na co dzień zamawiają i opłacają swoje zakupy za pomocą e-płatności w sklepach internetowych, które dają im wachlarz możliwość opłacenia zakupów. Ludzie przyzwyczaili się do tego, że mają wybór – z danych wynika, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba użytkowników internetu w Polsce podwoiła się i wynosi obecnie ponad 25,7 mln. Równolegle z rozwojem internetu zwiększa się liczba e-konsumentów a połowa z nich opłaca zamówienie z góry, korzystając z różnego rodzaju e-płatności.

E-płatności co to jest?

Epłatności to każda transakcja bezgotówkowa, która wykonana jest na odległość za pomocą Internetu i innych urządzeń elektrycznych (komputer, telefon czy tablet). Wyróżniamy, kilka metod płatności internetowych, które również są możliwe do wykonania za pomocą systemu do rezerwowania wolnych intencji mszalnych online (INTENCJONET) oraz KWESTONETU (organizacja kwest online)

rożne formy metody platnosci elektronicznych

1. Przelewy pay-by-link (Przelewy24, DotPay, PayU, PayPal)

Tego typu forma wykonywana płatności jest najbardziej popularna i najchętniej wybierana wśród Polaków ze względu, że jest najszybsza. Parafianin wykonuje tak naprawdę tylko 3 kliknięcia, które zajmą mu maksymalnie 4 sekundy. Jak to się odbywa? Po wybraniu wolnej intencji mszalnej i wpisana treści intencji, wierny zostaje przekierowany na stronę operatora płatności np. Paybynet, Przelewy24 czy PayU. Na stronie wyświetlą się mu ikonki z nazwami banków. Po wybraniu odpowiedniego banku parafianin zostaje przekierowany na stronę logowania w serwisie internetowym lub mobilnym wybranej instytucji, gdzie widzi wypełniony formularz gotowy do wysyłki przelewu. Po akceptacji wystarczy, by wpisał kod autoryzacyjny z SMS-a, który zatwierdza transakcję. Po zakończeniu operacji następuje wylogowanie z konta bankowego i powrót do strony internetowej parafii. Informacja o tym, że przelew został wysłany od razu trafia do Księdza.

2. Płatność BLIKiem

Jest to druga, po przelewach pay-by-link, forma płatności. W ostatnich latach zdecydowanie zyskała ona na popularności. Wierny potrzebuje tylko telefonu aby szybko opłacić zamówioną intencję (nie trzeba posiadać karty kredytowej ani dostępu do konta internetowego). Jak to odbywa się w INTENCJONECIE? Po zamówieniu wolnej intencji mszalnej, wierny zostaje przeniesiony na stronę www, gdzie wybiera metodę opłacenia zamówienia. Po wybraniu płatności BLIKiem jest poproszony o wpisanie sześciocyfrowego kodu, który wyświetlił się mu w aplikacji mobilnej banku. Następnie powinien zatwierdzić płatność w telefonie. Także w tym przypadku Ksiądz otrzymuje od razu informację o tym, że przelew został wykonany.

3. Karta płatnicza

Dla parafian, którzy chcą zamówić wolną mszę za pomocą INTENCJONETU i opłacić ją przez Internet, dostępna jest jeszcze jedna forma płatności elektronicznej. Po wybraniu mszy i wypełnieniu formularza w jakiej intencji ma zostać odprawiona msza, wierny zostaje przekierowany na stronę, gdzie wybiera formę płatności, w tym przypadku jest to płatność kartą płatniczą. Wierny zostaje poproszony o wprowadzenie numeru karty, daty jej ważności oraz trzycyfrowego kodu CVC/CVV, który znajduje się na odwrocie. Metoda ta jest równie szybka jak przelew pay-by-link, ale mniej wygodna, ponieważ musimy za każdym razem ręcznie wpisywać dane z karty.

Polski kościół, a nowe możliwości.

W polskich kościołach elektroniczne metody płatności są nadal nowością, jednak jak przyjrzymy się szerzej tendencji to zauważymy, że za granicą postęp trwa i ma się bardzo dobrze. Już kilka lat temu w szwedzkich kościołach pojawiły się urządzenia zwane „kollektomatami”, które umożliwiają składane datków. Natomiast dwa lata temu systemy elektronicznej płatności zostały wdrożone w paryskim kościele Saint Francois de Molitor. Decyzja o tym, jakie formy płatności bezgotówkowych będą dostępne w kościele i probostwie należy do księdza i tego czy otwarty jest na nowości techniczne.