AktualnościSamorząd

Zasady pobierania opłat za groby w Polsce

Artykuł Zasady pobierania opłat za groby
Dzisiaj kilka słów na temat zasad, według których administracje cmentarzy pobierają opłaty za groby w różnych regionach Polski. Omówimy je wszystkie, aby przedstawić dobre i złe strony tych praktyk.

Zasada 1. Opłacanie grobu co 20 lat

Część cmentarzy pobiera opłaty za grób co 20 lat, przy czym w okresie tych 20 lat bezpłatnie dochowuje się do istniejącej mogiły kolejne osoby, aż do momentu następnej należnej opłaty. Niezależnie od tego czy grób w tym czasie jest opłacony, czy też nie – nie możemy go zlikwidować, dopóki nie minie okres 20 lat. W pierwszej zasadzie administrator najczęściej ma problem z terminowym pobieraniem kolejnych, należnych opłat.

PRZYKŁAD 1.

W 1998 roku przy pierwszym pochówku, grób został opłacony na 20 lat, czyli do 2018 roku. W 2017 roku miał miejsce kolejny dochówek, jednak administrator nie pobrał opłaty, ponieważ mogiła była opłacona jeszcze na rok. W 2018 roku nikt nie zgłosił się by zapłacić za dzierżawę grobu, dlatego administracja ma problem ze ściągnięciem zadłużenia.

Zasada 2. Każdy pochowany ma opłaconą mogiłę na 20 lat.

Druga część cmentarzy kieruje się zasadą, że każda osoba pochowana musi mieć opłacony grób na 20 lat od daty pochowania. Administratorzy cmentarza najczęściej stosują tę zasadę. Jest też naszym zdaniem lepszym rozwiązaniem dla budżetu cmentarza. Zgodnie z prawem administracja cmentarza ma obowiązek udostępnienia grobu przez 20 lat od daty pochowania. Dlatego warto mieć cały ten okres od razu opłacony przy pochówku.

Przykład 2.

W 1998 roku grób przy pierwszym pochówku opłacono na 20 lat, czyli do 2018 roku. W 2017 roku miał miejsce kolejny pogrzeb i dochowanie do tego grobu. Administrator pobrał należną opłatę za lata 2017-2037. Po tym okresie jeżeli dysponent grobu nie wniesie opłaty za dzierżawę miejsca, administrator może udostępnić grób innym osobom.

Jak widać zasada nr 2 jest znacznie lepszym rozwiązaniem pod względem finansowym, jak i administracyjnym. Wg prawa administrator udostępnienia miejsca na 20 lat, warto by pobrał opłatę za ten okres podczas każdego pochówku. Dzięki temu uniknie problemu związanego z zebraniem zaległych opłat przedłużających dzierżawę.

Interesuje Cię temat zakupu rezerwacji miejsc na cmentarzu i dobre praktyki administratorów? Przeczytaj nasz artykuł na ten temat: Zakup miejsc na cmentarzach.

Krótszy okres opłacenia dzierżawy za grób

Danie możliwości krótszego opłacenia przedłużenia dzierżawy grobu jest naszym zdaniem bardzo dobrym rozwiązaniem – zarówno dla klienta, jak i dla cmentarza. Ze względów społecznych, ważny jest fakt, że niektóre osoby nie mogą z powodów finansowych wnieść opłaty na 20 lat. Jeżeli chcą uregulować opłaty za krótszy okres, należy im to umożliwić. Istnieje też drugi powód, że osoby nie chcą przedłużać dzierżawy grobu na tak długi okres. Szczególnie starsze osoby mają świadomość, że po ich śmierci nikt nie zajmie się grobem. Niektórzy przenoszą symbolicznie pochowanych z całej rodziny do jednego grobu, ponieważ utrzymanie kilku grobów jest kosztowne, więc również rezygnują z dzierżawy grobów na 20 lat. We wszystkich tych przypadkach jest to korzystne rozwiązanie również dla administratora, który w ten sposób automatycznie przejmuje grób i może go bez problemu udostępniać następnym osobom. Opłaty przedłużenia dzierżawy powyżej 20 lat też nie zawsze są korzystne dla administracji cmentarza.